Jak wrócić do biegania po kontuzji kostki?
Aktywność fizyczna, choć niesie szereg pozytywnych skutków dla naszego zdrowia i samopoczucia, może być także powodem poważnej kontuzji, np. skręcenia kostki, co szczególnie często zdarza się początkującym biegaczom, jeśli nie stosują się do kilku ważnych zasad, np. wcześniejszej rozgrzewki. Jak wrócić do biegania po kontuzji kostki?
Kontuzja kostki – na czym polega?
Skręcenie stawu skokowego to jedna z najczęstszych kontuzji, do jakiej dochodzi w obrębie naszej kostki. W zależności od rodzaju stopa może się wywinąć na zewnętrzną krawędź lub na wewnętrzną. Wtedy też uszkodzeniu ulegają inne elementy stawu. Skręcenie kostki może mieć także cięższy lub lżejszy charakter, a oceniane jest to w stopniach. Ma to istotny wpływ na zastosowane leczenie oraz to, jak szybko po kontuzji można wrócić do biegania. O tym jednak zawsze decyduje lekarz. Najlżejszym przypadkiem jest naciągnięcie wiązadeł i niewielkie pęknięcie torebki stawowej, w najgorszym przypadku torebka stawowa oraz więzadła ulegają całkowitemu rozerwaniu, co objawia się podskórnym krwiakiem, bólem i odczuwalną nieruchomością stawu.
Skręcenie kostki – jak przebiega leczenie?
Żadnego urazu na pewno nie wolno bagatelizować i najlepiej skonsultować go z lekarzem. W zależności o tego, w jakim stopniu staw skokowy został uszkodzony, stosuje się także inne leczenie. Zawsze jednak po urazie warto unieść kostkę do góry, dzięki czemu unika się dużego obrzęku i przyspiesza rehabilitację. W lekkich przypadkach wystarczy kilkanaście dni odpoczynku, a w innych konieczne będzie zastosowanie unieruchomienia stawu, leki przeciwbólowe, a nawet chirurgiczna rekonstrukcja uszkodzonych wiązadeł.
Jak szybko można wrócić do biegania?
Wszystko to oczywiście zależy od stopnia zaawansowania kontuzji. Lekkie skręcenie może nas unieruchomić na kilka tygodni, a cięższe nawet na kilka miesięcy. Ważne jest, aby nie wrócić do biegania zbyt wcześnie, ponieważ problem może powrócić, a nawet doprowadzić do jeszcze poważniejszych zmian. O pełnym powrocie do biegania powinien więc zawsze zdecydować lekarz, a my powinniśmy zrobić wszystko, aby do takich urazów nie dopuścić. W tym celu konieczne są nie tylko rozgrzewki i ćwiczenia, które powoli będą przyzwyczajać nasze stawy do wysiłku fizycznego, ale także na przykład odpowiednie damskie buty do biegania.
Jak uniknąć kontuzji kostki?
Oczywiście zamiast leczyć zdecydowanie lepiej zapobiegać stosując odpowiednią profilaktykę. Przede wszystkim jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z bieganiem, to należy robić to stopniowo i trening rozpoczynać właściwą rozgrzewką. Wskazane są także specjalne ćwiczenia, które wzmocnią kostki i tym samym zmniejszymy ryzyko pojawienia się kontuzji, np. poprawiające ruchomość stawu, poczucie równowagi na niestabilnym podłożu czy po prostu wzmocnienie mięśni. Bardzo ważną rolę odgrywają także profesjonalne damskie buty do biegania, które są tak zaprojektowane, aby amortyzowały i chroniły nasze stopy w czasie biegania. Na pewno zabezpieczeni w ten sposób mamy zdecydowanie mniejsze ryzyko niespodziewanej kontuzji.