Moda na kosmetyki naturalne
Moda na kosmetyki naturalne, organiczne oraz ekologiczne trwa już dobrych parę lat. U jej podstaw można wskazać przede wszystkim rosnącą świadomość konsumentów i poczucie odpowiedzialności za ochronę środowiska, ale i dobro własnego zdrowia. Zrównoważony styl życia, z roku na rok zyskuje większą przychylność ludzi, zwiększając tym samym liczbę zaangażowanych odbiorców. Jeszcze do niedawna największą fascynację modą na kosmetyki naturalne wykazywały wykształcone kobiety w wieku od 40-60 lat. Przez ostatnich kilka lat granica ta uległa zmianie, przesuwając się w kierunku coraz młodszych osób.
Potęga rynku kosmetyków
Nasz kraj od czasu transformacji staje się potęgą kosmetyczną. Sam rynek produktów organicznych oszacowany jest na 110 mln zł. Miłośnicy i użytkownicy tych kosmetyków dodatkowo stawiają na:
- kupowanie warzyw i owoców na lokalnych bazarach,
- uprawianie różnorodnych sportów,
- kupowanie kosmetyków z małych rodzinnych manufaktur,
- ograniczanie mięsa lub całkowitą rezygnację z niego.
Moda na kosmetyki naturalne, a wielkie koncerny kosmetyczne
Nowe zwyczaje zakupowe konsumentów dostrzegły już wielkie koncerny kosmetyczne. Te najbardziej mobilne i rozwojowe wprowadziły na rynek odrębne linie kosmetyków naturalnych. Trudno jednak nie założyć, że produkty te będą różnić się od wyrobów kosmetyków eko wytwarzanych w małych, rodzimych firmach, chociaż wszystkie one będą produkowane na bazie naturalnych i organicznych składników.
Przyczyną różnego podejścia do kosmetyków naturalnych jest brak szczegółowych uregulowań prawnych – zarówno w Polsce, jak i w całej UE. Przede wszystkim za mało wyraziście wyodrębnia się kosmetyki naturalne i określa ich skład. Ogólne kryterium, mówiące. że kosmetyki naturalne to takie, które nie posiadają w swoim składzie:
- substancji syntetycznych,
- substancji chemicznych,
- konserwantów,
- sztucznych barwników,
- olejów,
- wazeliny,
- parafiny,
- glikoli,
- silikonów,
- pochodnych kwasów syntetycznych,
- alkoholi tłuszczowych,
- składników pochodzących od roślin modyfikowanych genetycznie,
- substancji odzwierzęcych pozyskiwanych w sposób przemocowy,
może być niewystarczające.
Jak rozpoznać kosmetyki naturalne?
Kosmetyki naturalne to takie, w których składzie powinno być co najmniej 90% substancji organicznych. Do kryterium wyboru należy również dodać sposób wytwarzania. Produkty eko powinny mieć charakter fizyczny, czyli powinny być wytwarzane w wyniku:
- tłoczenia,
- suszenia,
- naturalnego rozdrabniania,
- ekstrakcji.
Zaangażowani konsumenci wyraźnie odróżniają procesy rafinowania i szukają produktów naturalnych, również pod tym względem.
Gdzie kupić kosmetyki naturalne?
Najczęściej można je kupić właśnie w małych manufakturach oraz sklepach internetowych i to zwykle po rozsądnych cenach. Wielkie koncerny stawiają, wydaje się, cały czas na mechanizm, który mocno się zdewaluował, czyli produktowi pod marką naturalne/domowe/własnej produkcji, można przyporządkować wysoką cenę, ponieważ kupują je wyłącznie osoby o zasobnych portfelach, a ich wyborem kieruje snobizm.
Kosmetyki, a zdrowie
Moda na kosmetyki naturalne związana jest również z aktywnym stylem życia i troską o swoje zdrowie. Dążenie producentów do maksymalizacji zysków to kierunek tylko w jedną stronę. Najprostszym rozwiązaniem jest zastępowanie naturalnych substancji tańszymi i łatwiejszymi w pozyskiwaniu syntetykami. Ekonomiczna wartość syntetyków nie zawsze jest równoznaczna z ich prozdrowotnym działaniem, a niektóre z nich bywają nawet toksyczne, a przynajmniej alergizujące.
Uważaj, co kupujesz!
Część składników produktów kosmetycznych przenika do krwi, oddziałując w dłuższym okresie czasu na cały organizm. W efekcie, doświadczamy nieznanych wcześnie problemów skórnych, wysuszania się cery, na skórze głowy tworzy się łupież a nawet wypadają włosy. W organizmie dochodzi też do zaburzeń hormonalnych. Szczególnie negatywny wpływ syntetyczne kosmetyki mogą mieć na płód czy mleko matki.
Działania edukacyjne prowadzone na szeroką skalę, przede wszystkim w internecie, doprowadziły u wielu konsumentów do nawyku czytania etykiet producenta kosmetyku. Coraz większa świadomość działania poszczególnych składników skłania nas do analizy składu produktu i rezygnacji z niego w przypadku wątpliwości.
Jeden komentarz
Aleksis_I
Ja preferuje kosmetyki z naturalnymi olejkami 🙂 Są firmy, które robią na zamówienie dane produkty dopasowując je wcześniej do danej cery 🙂 Świetne są też hydrolaty, które radzą sobie ze skorą skłonną do przebarwień i trądziku.